Dodatkowe wyposażenie ciągników rolniczych – jak ułatwić sobie pracę na roli?

W wielu współczesnych mediach, praca rolnika ukazana jest jako przemieszczanie się różnego rodzaju maszynami po polach uprawnych. Niestety, w rzeczywistości wygląda to dużo inaczej, choć niezbędne pojazdy i urządzenia również stanowią nieodzowny element wielu czynności. Wbrew pozorom, nawet samo operowanie ciągnikiem rolniczym czy kombajnem może okazać się męczące i trudne, kiedy nie idzie w parze z odpowiednim jak na współczesne standardy wyposażeniem. Dlatego też, poniższy wpis ma na celu przedstawienie kilku akcesoriów do ciągników, które z pewnością okażą się dla rolnika bardzo pomocne w każdych warunkach. Zapraszamy!

Ergonomia i komfort prowadzenia na pierwszym miejscu

W okresie ornym bądź żniw, rolnicy spędzają ogrom czasu w swoich ciągnikach. To dla nich takie samo miejsce pracy, jak biuro dla pracownika korporacji. Nic więc dziwnego, że potrzebują oni wygodnego i w pełni ergonomicznego siedziska. W przeciwnym razie, ból pleców może znacznie obniżyć ich efektywność i zdolność do wykonywanych obowiązków. Dlatego też, jeśli producent sprzętu nie zdołał wyposażyć kabiny sterowniczej w wygodny fotel, warto jest takowy zmienić. To z pewnością dobra i długotrwała inwestycja w zdrowie i komfort. Samo siedzisko powinno być regulowane i posiadać możliwość pochylenia. Oprócz tego zaleca się, aby produkt odznaczał się właściwościami pneumatycznymi, co przyczyni się do redukcji drgań i wibracji odczuwalnych mocno przez rolnika.

Dobre oświetlenie gwarancją bezpieczeństwa w każdych warunkach

Najczęściej z pracą ciągników rolniczych można spotkać się w ciągu dnia. To właśnie wtedy rolnicy starają się w pełnej widoczności starannie zebrać wszystkie żniwa bądź wykonać jakiekolwiek inne prace. Zdarzają się jednak sytuacje, w których to warunki pogodowe decydują za właścicieli pól uprawnych, co przekłada się na konieczność pracy późną porą wieczorną bądź nocą. Do tego celu warto zaopatrzyć się w dodatkowe oświetlenie do maszyn rolniczych. Tylko pełna widoczność na każdym z kierunków pozwoli dokładnie wykonać pracę po zmroku, a dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo samych operatorów. Na polach uprawnych można niejednokrotnie napotkać na zagrożenia związane z występowaniem dziur czy nagłych uskoków. Ograniczona widoczność już niejednokrotnie była sprawcą wielu wywrotek maszyn rolniczych, które kończyły się w sposób mało optymistyczny.

Klimatyzacja i sprawny system wentylacyjny

Świeże powietrze w szczelnie zamkniętej kabinie ciągnika jest niezwykle ważne i z pewnością od niego zależy samopoczucie operatora. Warto wiec zadbać o to, aby w ciągniku znalazła się sprawna klimatyzacja, wentylacja oraz szyby z możliwością uchylenia. Bez tego bardzo ciężko o kilkugodzinny system pracy realizowanej w letni, upalny dzień. Można zatem powiedzieć, iż czynniki te wpływają nie tylko na wygodę, ale również na samo bezpieczeństwo osób pracujących na roli. To z pewnością zabezpieczenie przed zasłabnięciem bądź innymi schorzeniami, jakie mogą powodować upały.