Czym jest zero waste i czy musi być drogie?

Zero waste jest kojarzone głównie z ograniczaniem śmieci i może się wydawać, że dzięki temu staje się dobrym sposobem na oszczędzanie. Faktycznie mogłoby tak być, gdyby nie to, że czasami po prostu musimy coś kupić i nie wszystko jesteśmy w stanie wytworzyć samodzielnie w domu. Kiedy chcemy ściśle przestrzegać zasad zero waste, sprawa już trochę się komplikuje, a ten styl życia może stać się dla nas dość drogi.

Jeśli spojrzysz na to, jakie produkty przeważnie są najdroższe, a jakie najtańsze, szybko zauważysz, że te pakowane w eko opakowania należą raczej do tej pierwszej kategorii. Najtańsze zawsze są przedmioty pakowane w plastikową torebkę, głównie dlatego, że ten materiał ostatecznie wychodzi podczas produkcji taniej. Jeśli w ogóle nie chcemy korzystać ze sklepowych opakowań i chcemy wszystko zabierać w naszych własnych pojemnikach i woreczkach, to też nie będzie korzystne finansowo rozwiązanie.

Ktoś może powiedzieć, że jednorazowy wydatek na worek z materiału do szybkich produktów czy wielorazowe plastikowe pudełko na mięso wyjdzie taniej w dłuższym okresie czasu, ale to nieprawda. Za jednorazowe woreczki w sklepie przeważnie nie płacimy, co automatycznie czyni z rozwiązania zero waste droższą opcję. To samo tyczy się praktycznie każdego zagadnienia. Ekologia często bywa znacznie droższa, niż typowy konsumpcyjny styl życia, ale jeśli przyświeca nam większy cel, warto poświęcić trochę więcej środków.