Warzywa z bazarku czy supermarketu?

Większość społeczeństwa aktualnie kładzie duży nacisk na zdrowe odżywianie. Świadomość dotycząca szkodliwych substancji w składzie produktów jest coraz większa. Liczą się produkty ekologiczne, bez zbędnych dodatków. Jednak przez zabiegany tryb życia ludzie mają coraz mniej czasu i wolą robić wszystkie zakupy w jednym miejscu. Czy warzywa z supermarketów są równie zdrowe, co te z bazarku?

Jeszcze kilka dekad temu wiele rodzin miało dostęp do swojskich warzyw, dzięki czemu sposób uprawy nie był tajemnicą. Każdy jak sobie zadbał, takie później jadł. Współcześnie coraz mniej osób trudni się tą gospodarką naturalną, stawiając na wygodne zakupy. Przewagą supermarketów jest dostępność warzyw w tym samym budynku, co i reszty produktów niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa domowego. Na plus są opisy, które powinny znajdować się przy każdym stanowisku warzywnym, zawierające kraj pochodzenia czy ekologie uprawy. Duża ich część pochodzi spoza granic naszego kraju, nawet jeżeli kojarzą się one z typowo polskim agrobiznesem. Niewątpliwie kuszącym aspektem zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych są promocje przy zakupieniu większej ilości towaru. Często jednak w przypadku warzyw kończy się to ich wyrzuceniem, bo zakupiona ilość była niemożliwa do zjedzenia, zanim uległy one popsuciu.
Na rodzimych bazarkach nie znajdziemy egzotycznych owoców, ale za to wokół unosi się zapach świeżo ściętych pęczków kopru czy pietruszki. Sprzedający nie zawsze handlują swoimi uprawami, większość pochodzi z hurtowni. Jednak zaopatrzenie jest bogate i jeśli dane warzywo nam się nie spodoba na jednym straganie to prawdopodobnie spotkamy je na innym. Zadziwiający może być fakt, że ceny niejednokrotnie są niższe niż w supermarkecie, jednak utrzymują się na podobnym poziomie, co na sąsiednich straganach.

Od pewnego czasu warzywa można też zamówić on-line, usługę oferowały przede wszystkim sklepy wielkogabarytowe. Jednakże mali handlowcy również część biznesu przenieśli do świata wirtualnego, oferując świeżo zebrane warzywa z dowozem do domu. Robiąc zakupy on-line od tej samej osoby, możemy liczyć na podobną jakość produktów. Zakupy warzyw w supermarkecie, jak i na straganie mają swoje plusy oraz minusy. Najważniejsze to być świadomym konsumentem i wybierać to, co dla nas najlepsze.