Amarylis – bardzo szczególna roślina

Amarylis

Kwiaty amarylisa coraz częściej pojawiają się w wielu przydomowych ogrodach. Ich cebulki pozwalają nam, przy odpowiedniej pielęgnacji, mieć kwiaty amarylisa prawie przez cały rok. Dziś zagłębiamy się w świat tej wyjątkowej rośliny cebulowej.

Roślina o dużej liczbie gatunków i odmian.

Amarylis to wieloletnia, cebulowa roślina zielna o dużej popularności i wartości ozdobnej. Należą do rodziny amarylkowatych, w której występuje w liczbie ponad 70 gatunków oraz stu odmian. Rośliny te pochodzą z Ameryki Środkowej, a do Europy dotarły w XVIII wieku, gdzie wzbudziły sensację ze względu na swój oryginalny i przyciągający wzrok wygląd. Jedną z ich cech charakterystycznych jest to, że ich cebulki, jeśli są dobrze pielęgnowane, mogą przetrwać kilkadziesiąt lat (znane są okazy liczące nawet 70 lat). Można je zmusić do kwitnienia poza ich zwykłym sezonem, kontrolując temperaturę i wilgotność. Amarylis osiąga wysokość do 40 cm, a na jego grubych łodygach znajdują się duże kwiaty w kolorze fioletowym, różowym, białym itp., które pojawiają się naturalnie od wiosny do lata. Roślina wytwarza jedną lub dwie łodygi, które dorastają do około 30 cm i mają dość szerokie, zielone liście, odpowiednio do wielkości kwiatów. Dlatego doskonale nadają się do dekorowania pomieszczeń zimą i ogrodu wiosną. Jednak przy zachowaniu niektórych z poniższych środków ostrożności.

Sadzenie amarylisa.

Jeśli sadzisz je w pojemniku, upewnij się, że nie jest on dużo większy od samej cebulki. Innym ważnym aspektem jest to, że w przeciwieństwie do innych roślin cebulowych, takich jak żonkile czy hiacynty, cebule amarylisów nie powinny być całkowicie zakopane podczas sadzenia, ale jedna trzecia powinna pozostać odkryta.

Jak dużo światła potrzebuje amarylis?

Amarylisy są roślinami cebulowymi pochodzenia tropikalnego i chociaż potrzebują światła do rozwoju, powinno być ono filtrowane, tzn. promienie słoneczne nie powinny padać bezpośrednio na roślinę. W ogrodzie najlepiej umieszczać je w półcieniu, obok krzewów lub drzew, które mogą zapewnić im cień przez większą część dnia. W domu można go umieścić przy jasnym oknie z niewielką ilością bezpośredniego światła słonecznego.

Spójrz też, jakie ciekawostki przyrodnicze widnieją na stronie https://halokatowice.pl.

Temperatura.

Ponieważ są to rośliny tropikalne, ich idealna temperatura powinna wynosić około 20°C, dlatego też zimą trzymamy je w pomieszczeniach, ponieważ są one również bardzo dekoracyjne, zwłaszcza czerwone i różowe w okresie Bożego Narodzenia. Jednak podobnie jak w przypadku większości roślin pokojowych, należy unikać umieszczania ich w pobliżu ogrzewania lub innych źródeł bezpośredniego ciepła.

Podlewanie amarylisa.

Amarylisy to rośliny, które wymagają pewnej wilgotności i regularnego podlewania, ale zawsze należy unikać zastoisk wodnych. Gdy łodygi dopiero kiełkują, ponieważ są mniejsze, należy podlewać je mniejszą ilością wody, która będzie stopniowo zwiększana w miarę wzrostu łodyg. Pamiętaj, aby nie przesadzać z podlewaniem, w przeciwnym razie mogą pojawić się grzyby lub robaki.

Nawożenie amarylisa.

Chociaż można ją nawozić nawozem granulowanym o spowolnionym działaniu, prawda jest taka, że w większości przypadków, jeśli tego nie zrobimy, również będziemy mogli cieszyć się wspaniałym kwitnieniem, ponieważ cebulka ma wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla rośliny. Dzięki nawożeniu można nieco przedłużyć okres kwitnienia.