Czym jest zero waste? – podstawowe informacje

Zero waste to w wolnym tłumaczeniu „bez marnowania” lub „bez śmiecenia”. Jednak wiele osób zajmujących się ekologią podkreśla, że „zero waste” to pojęcie szerokie, gdzie zasady filozofii można stosować w wielu obszarach życia.

Cel jest jednak spójny, tutaj chodzi o to, by w codziennych czynnościach produkować jak najmniej śmieci. Poniżej zostały przedstawione sposoby jak wprowadzić w życie filozofię „zero waste”.

Przed zakupem – czy na pewno jest to potrzebne?

Polska to naród, w który – jak pokazują statystyki – kupuje znacznie więcej żywności niż jest potrzebne. Przed każdym długim weekendem, lub świętami sklepy są prawie puste. Należy przełożyć te statystyki na swój styl życia. Pomyśleć należy, ile razy zdarzyło się kupić coś, czego finalnie się nie potrzebowało.

Czy tym razem nie jest inaczej? Wiele produktów kupionych na zapas, szybko traci swoją ważność, więc są wyrzucane. W tym wypadku, aby nie marnować ani jedzenia, ani pieniędzy należy stosować się do isty zakupów, oraz planu posiłków na parę najbliższych dni.

Zero waste – używaj ponownie

Znaczna ilość rzeczy, którą kupujemy jest w opakowaniu producenta. Niestety też zazwyczaj po przyniesieniu produktu do domu, oraz zjedzeniu zawartości kartonu, czy folii opakowanie od razu jest wyrzucane. Warto wykorzystać opakowanie po lodach na przykład do przechowywania jedzenia w lodówce, czy puzzli dziecka. Szklane butelki po sokach mogą zastąpić wazon, lub przydać się w rękodziele.

Należy też pamiętać o zero waste w kontekście odnawiania starych ciuchów, co zostało dokładnie opisane w portalu niecodzienne.pl.

Nie warto wyrzucać słoików, a dobrze jest je umyć i wykorzystać w sezonie owocowo-warzywnym na kolejne przetwory. Stare opony łatwo można wykorzystać jako dekorację w ogrodzie, lub huśtawkę dla dzieci. Nadadzą się również na tor przeszkód dla dzieci, oraz rabaty. Warto starać się jak najwięcej rzeczy przy sobie zatrzymać, ponieważ natura i środowisko odwdzięczą nam się bardzo szybko.